Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Akú podobu dostane Ľudové námestie?

Akú podobu dostane Ľudové námestie?
29.10.2012 - Cestičkou spojiť park a detské ihrisko, vytvoriť priestor na oddych aj aktívne trávenie voľného času pre všetky vekové skupiny, zatraktívniť a skultivovať námestie, v zeleni ukryť trafostanicu aj nádoby na separovaný zber odpadu – to sú hlavné princípy architektonického riešenia, ktoré predstavil Ing. arch. Tomáš Hál miestnym obyvateľom.
Návrhy, argumenty, želania
Ľudové námestie patrí k výnimočne príjemným a funkčným oddychovým zónam mestskej časti a jeho obyvatelia si ho preto cenia i chránia. V živej diskusii si s architektmi vymieňali návrhy, argumenty i želania, aby park vo svojej budúcej podobe vyhovel rôznym predstavám.
Predložený návrh na revitalizáciu parku rešpektuje súčasné trasovanie chodníkov, pričom dopĺňa cestičky, ktoré tu vyšliapali chodci. Hlavný peší ťah cez námestie odporúča architekt predĺžiť aj naprieč detským ihriskom. Zmenené oplotenie by umožnilo vstup na ihrisko aj zo strany parku, bezpečnosť detí by chránila posuvná bránka. Na hlavnú komunikáciu sa viažu zóny oddychu, okrasnej zelene či detských hier.
Koše za trafostanicou
Za trafostanicu, ktorú dnes nie je možné zrušiť, navrhli architekti premiestniť smetné nádoby. Uzamykateľný priestor by bol dostupný len pre obyvateľov štvrte, ukrytý za popínavou zeleňou a vyvýšenými terénnymi vlnami. Počítalo sa s vybudovaním nového osvetlenia, premiestnením fontány a postavením tieniacich prístreškov. Multifunkčná športová plocha ihriska by mala dostať opačnú orientáciu, detským hrám by slúžili drevené herné prvky.
Nie všetky časti návrhu sa ľuďom páčili. Obyvatelia upozornili, že kvetinová výsadba bude náročná na údržbu i financie, prístrešky by radšej nahradili tieňom vyrastených stromov. Dynamické rozvrstvenie terénu navýšenými vlnami sa niektorým zdalo nevhodné, zvykli si už na park v jednej rovine.
Upozornili na potrebu regulovať dopravu v okolí parku cestnými spomaľovačmi, aby sa zvýšila bezpečnosť detí a chodcov. Padli aj výhrady voči spojeniu parku a ihriska spoločnou komunikáciou. 
Za zachovanie pieskoviska
Vecná pripomienka prišla zo strany najmladších účastníkov. Deťom sa vôbec nepáčilo, že návrh nepočíta so zachovaním pieskoviska, a tu sa na ich stranu jednoznačne postavili aj dospelí. Je prirodzené, že názory sa líšia, rovnako ako potreby rôznych vekových skupín. To, čo je príjemné (tieniaca strieška nad pieskoviskom), neraz nie je vhodné z hľadiska hygieny (slnko piesok dezinfikuje).
Majitelia psov žiadajú, aby časť parku bola sprístupnená zvieratám, prípadne aby na venčenie bol vyhradený iný blízky priestor, veď neraz býva v rodine pes i malé dieťa zároveň. Občas bolo potrebné aj trochu upokojiť emócie. Starosta vysvetlil, že cieľom diskusie je objasniť a priblížiť protichodné pohľady, aby sa zvolila optimálna možnosť. Želania obyvateľov budú autori rešpektovať a zahrnú ich do svojich návrhov.

Jana Škutková
(Hlas Nového Mesta, november 2012)



Majitelia psov šli príkladom
Park na Ľudovom námestí je obľúbeným miestom, kde sa podvečer stretávajú majitelia štvornohých miláčikov z okolia. Ich komunita neraz býva terčom kritiky za znečistené prostredie, preto sa tentoraz rozhodli dokázať opak. Na sobotu 6. októbra iniciovali miestni psičkári brigádu, ktorej sa zúčastnilo zo tridsať obyvateľov Ľudovej štvrte. Boli medzi nimi nielen chovatelia psov, v peknom počasí prišli pomôcť mladí rodičia i dôchodcovia, ktorí si v parku radi posedia a oddýchnu. Odmenou za pomoc bol chutný guláš a zaujímavým pokračovaním dňa sa stala diskusia s architektmi o novej podobe parku.



Posledná aktualizácia: 13.11.2015 21:51
Hore
Hore
Hore