Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Odborníci budú skúmať, ako imelo zaťažuje stromy. Nové Mesto plánuje jeho orezy

Odborníci budú skúmať, ako imelo zaťažuje stromy. Nové Mesto plánuje jeho orezy
08.03.2022 - Dôležitá informácia pre obyvateľov! V stredu 9. marca 2022 sa začnú plánované dendrochronologické merania na drevinách, ktoré budú vykonávať pracovníci Arboréta Mlyňany z Ústavu ekológie lesa SAV v lokalite ZŠ Kalinčiakova a parčíka Podkolibská – Hlavná.
Merania súvisia so štúdiom rôznych aspektov šírenia imela bieleho na území celej Bratislavy. Práce budú pracovníci SAV realizovať v lokalitách s rôznou zastavanosťou, hustotou dopravy, kontamináciou chemickou výrobou atď., pričom sa bude hodnotiť druhové spektrum drevín, na ktorých sa imelo vyskytuje, ako aj ich vek a miera infestácie imelom. Dendrochronologické merania pomôžu odhaliť, ako imelo zaťažuje dreviny. Výsledky štúdia budú poskytnuté aj mestskej časti Bratislava-Nové Mesto pre ďalšie použitie.
Práce vyžadujú jemný vrt, ktorý umožní odčítať prírastky. Ranku pracovníci ošetria štepárskym voskom, pričom ranka sa do roka zarastie (bežná lesnícka prax). Prosíme, aby občania umožnili bezproblémovú realizáciu uvedených meraní.
Imelo biele je poloparazitický, menší vždy zelený guľovitý ker rastúci v korunách stromov. Pomocou prísavných koreňov vrastá do drevného pletiva hostiteľskej rastliny a parazituje na nej. Sací koreň v dreve hostiteľa môže dosiahnuť dĺžku až 1 m. Stromu odoberá vodu a v nej rozpustené živiny a minerálne látky. Časť potrebných organických výživných látok si vie imelo zabezpečiť aj svojpomocne, keďže má schopnosť fotosyntézy pomocou chlorofylu v listoch a stonkách a preto sa aj zaraďuje medzi poloparazity. Veľký podiel živín však získava z hostiteľského stromu, a to najviac na začiatku leta, keď má k dispozícii menej svetla (stromy sú naplno olistené a ono je v nich zatienené). Imelo najskôr rastie veľmi pomaly. Keď sa dobre uchytí, začne sa rýchlo rozrastať a tým odčerpávať zo stromu veľa živín, vody i minerálov. Maximálnu veľkosť (priemer 60 – 100 cm) dosiahne až po desiatich rokoch. Následne sa stáva semeniskom pre zakorenenie ďalších rastlín imela na hostiteľskom aj okolitých stromoch. Imelom napadnuté konáre sa zduria, ich konce zaschnú, celkovo má strom menšie prírastky, prestáva kvitnúť a ovocné stromy aj plodiť. Napadnutá drevina postupne chradne, tým, že je oslabená, napádajú ju aj ďalší škodcovia alebo hubové choroby a väčšinou speje k svojmu koncu.
V tejto súvislosti by sme chceli zároveň občanov informovať, že mestská časť plánuje v lokalitách, ktoré prešli pasportizáciou drevín v rámci geografického informačného systému, postupne pristúpiť k odstráneniu imela z drevín rastúcich na pozemkoch v jej správe a vlastníctvom prostredníctvom orezov. V prvom kroku by sa orezy realizovali v rámci katastrálneho územia Nové Mesto, kde je už zmapovanie drevín vo veľkom rozsahu ukončené a orezy, z dôvodu odstránenia imela by sa zabezpečili aj na ZŠ a MŠ, kde bolo zmapovanie drevín ukončené. V rámci ZŠ Kalinčiakova by sa imelo dočasne ponechalo, pokiaľ nebude ukončený výskum SAV. Mestská časť zároveň plánuje osloviť vlastníkov a správcov pozemkov, na ktorých rastú dreviny napadnuté imelom a odporučiť im zabezpečenie orezov z tohto dôvodu.


Posledná aktualizácia: 08.03.2022 14:10
Hore
Hore
Hore