Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Oprášili slávu slovenského futbalu

10.04.2010 - Futbaloví fajnšmekri a predovšetkým fanúšikovia Slovana  a Interu si popoludní 21. marca v Stredisku kultúry na Vajnorskej ul. prišli na svoje. Toto popoludnie bolo totiž vyhradené na stretnutie s osobnosťami, ktoré majú čo povedať k minulosti i prítomnosti slovenského futbalu. Záujem o ich spomienky, skúsenosti, postrehy a názory pritiahol na besedu viac ako sto členov novomestských klubov dôchodcov, ale nechýbala ani mladá generácia – tú zastupovali žiaci zo základných škôl na Kalinčiakovej a Českej ulici.
 Legendárny športový komentátor Karol Polák sa ujal úlohy moderátora a začal vskutku neobvykle: piesňou Futbal, ktorú naspieval s detským speváckym súborom Prešovčatá tesne po futbalových Majstrovstvách Európy v Belehrade v roku 1976, keď československý tím získal majstrovský titul. V zostave bolo deväť slovenských hráčov, medzi nimi aj Jozef Čapkovič, ktorého brat Ján, o pol hodinu mladšie dvojča, prišiel na besedu medzi Novomešťanov. Na konte má 100 ligových gólov, azda najviac a vtipne sa však hovorilo o tých dvoch, vďaka ktorým slovanisti v roku 1969 postúpili do finále Pohára víťazov pohárov a po triumfálnom víťazstve nad FC Barcelona pohár vyhrali. Trénerom slovanistov bol v tom čase Michal Vičan a v jeho tíme bol i Peter Mutkovič, ktorý takisto prijal pozvanie na besedu. Nechýbal na nej ani trojnásobný víťaz ankety o najlepšieho hráča Slovenska a súčasný generálny manažér Slovana Dušan Tittel, bývalý úspešný hráč DAC Dunajská Streda a ďalších futbalových klubov a súčasný tréner MFK Petržalka Peter Fieber, mladý nádejný hráč Slovana, ktorý má korene v africkej republike Togo Karim Guédé či niekdajší predseda Slovenského futbalového zväzu Milan Služanič, pracovník novomestského miestneho úradu.
 Spomienky na slávne futbalové medzníky sa prelínali s približovaním najbližších cieľov a želaní. K najväčším želaniam nepochybne patrí, aby tribúny štadiónov boli plné fanúšikov ako kedysi. Príčinu, že dnes často zívajú prázdnotou, vidí Karol Polák aj vo veľkej fluktuácii futbalistov i v tom, že kým naši najlepší hráči odchádzajú do zahraničia, ich náhrada z radov zahraničných legionárov je často pochybnej kvality. Milan Služanič pripomenul, že kedysi v predzápasoch hrávali žiacke družstvá, a tak ľudia videli vyrastať futbalistov už odmalička, vytvárali si k nim vzťah, brali ich ako svojich.
 Čo dal šport týmto osobnostiam?
 „Okrem zdravia všetko,“ položartom, polovážne konštatoval Ján Čapkovič.
 „Precestovali sme svet minimálne päťkrát, len škoda, že sme sa neučili jazyky,“ pridal sa Peter Mutkovič.
 „Futbal znamená krásne zážitky a dalo by sa o ňom hovoriť celé hodiny. Ale najlepšie je ho prežiť,“ povedal hlavne smerom k prítomnej mládeži Peter Fieber. Karol Polák zas chlapcov a dievčence vyzval, aby trávili menej času pri počítačoch a viacej športovali.
 Stretnutie s úspešnými futbalistami zorganizovalo oddelenie bytové a sociálnych služieb miestneho úradu na čele s jeho vedúcim Dušanom Jahelkom. Nechýbal na ňom ani starosta mestskej časti Richard Frimmel, v športovom svete známy tiež ako bývalý dlhoročný úspešný basketbalový tréner, a jeho zástupca Marián Vereš.
 „Je dobré, že takýmto spôsobom pripomíname významných športovcov, ktorí majú čo povedať mladým i starším,“ konštatoval na margo podujatia starosta. „Mladých to možno podnieti k tomu, aby si zašli na ihriská a športoviská, o čo sa snažíme aj v rámci našich škôl.“


Posledná aktualizácia: 30.01.2012 17:13
Hore
Hore
Hore