Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Park na Ľudovom námestí bol opäť témou diskusie

Park na Ľudovom námestí bol opäť témou diskusie
21.03.2013 - V sobotu 16. marca sa obyvatelia Ľudovej štvrte zišli v zasadačke miestneho úradu na Junáckej, aby s architektom Tomášom Hálom a zástupcami mestskej časti prediskutovali tentokrát už upravený návrh parku na Ľudovom námestí. Zároveň si mohli pozrieť model fontány od akademického sochára Martina Lettricha a osobne tlmočiť umelcovi svoje názory.
Prvý architektonický návrh parku a detského ihriska (prezentovaný v lete minulého roku) predpokladal väčšiu otvorenosť a prepojenosť oboch priestorov, čo však vyvolalo nesúhlas obyvateľov. Požiadavkou mamičiek malých detí bolo doplnenie pieskoviska a vytvorenie plôch pre menšie i väčšie deti. Na druhej strane, za nepotrebné považovali ľudia tieniace altánky. Tieto požiadavky sa premietli do druhého návrhu, no zároveň museli autori rešpektovať úsporné opatrenia, ktoré znížili pôvodne predpokladaný rozpočet.
Aká je podoba upraveného návrhu?
Na detskom ihrisku navrhol architekt výmenu oplotenia, pričom bude ponechaný bezpečný zvislý raster. Panely s ťahokovovou mriežkou budú mať okolo športoviska výšku štyroch metrov, čo postačí pri loptových hrách, v ostatnej časti dva metre. Oplotenie by mali časom pokryť ťahavé rastliny. Autor doplnil okrem pôvodnej bránky ešte jeden vstup pri trafostanici, aby mamičky nemuseli obchádzať celé ihrisko. Nádoby na separovaný odpad je potrebné oplotiť, premiestniť k trafostanici a pohľad na ne odtieniť zeleňou. Prístupné by boli len obyvateľom štvrte.
Vo výsadbe by mali prevažovať prvky menej náročné na údržbu, výškovo odlíšené zelené vlny, popínavé rastliny na plotoch, trvalky umiestnené za betónovými múrikmi. Zavlažovanie bude možné z existujúcej studne. Stromy okolo ihriska sú, žiaľ, už natoľko poškodené, že je rozumnejšie zrealizovať ich výrub naraz a vysadiť mladé stromky. Pritom je potrebné brať do úvahy, aby zvolené druhy drevín nespôsobovali problémy alergikom. Viaceré možnosti ponúkajú materiály na povrchovú vrstvu chodníkov, výraznejší červený dizajn má ekologický materiál vyrobený z gumy, iná navrhovaná možnosť sú lacnejšie epoxidové chodníky. Šírka chodníkov by však mala umožňovať pohyb áut údržby.
Centrálnym bodom parku by zostala fontána, avšak vo vynovenej podobe. Sochár Martin Lettrich (okrem iného autor fontány pred Polus City Center) ju stvárnil netradične a veľmi príťažlivo. Okrúhly tvar zostáva, fontánu však netvorí bazén, ale pochôdzna spevnená plocha doplnená dvoma stupienkami určenými na sedenie. Trysky fontány by boli zapustené a doplnené veterným senzorom, aby v prípade vetra vodu príliš nezanášalo. Na oživenie miesta počas mesiacov, keď fontána nefunguje, navrhol sochár doplniť fontánu inštaláciou slnečných hodín. Súčasťou umeleckého diela je plastika so siluetou chlapca.
Ako to vidia obyvatelia
V diskusii zaznelo opäť niekoľko výhrad. Týkali sa najmä šírky a povrchového materiálu chodníkov, kde obyvatelia jednoznačne uprednostňujú zámkovú dlažbu. Obavy z náročnej údržby výsadby vzbudzujú betónové „kvetináče“. Aj keď by takmer všetci privítali WC, nie je už zhoda v tom, či by v parku mal stáť bufet, ktorého majiteľ by sociálne zariadenie spravoval. Iný návrh žiadal úplné odstránenie kontajnerov na separovaný odpad a ich premiestnenie do menšieho neďalekého parčíka na Hálkovej.
Rovnako psičkárom by sa mal vstup do parku zakázať, no zato by získali na prechádzky so svojimi miláčikmi menší park pri hasičskej zbrojnici. Popri listnatých stromoch by tu vraj mohol stáť majestátny ihličnan, ktorý by na Vianoce splnil ozdobnú funkciu. Zopár ďalších požiadaviek bolo v podstate už v návrhu zakomponovaných, napríklad pitná fontánka, či informačné tabule. Treba povedať, že aj názory ľudí zo susedstva sa líšia a podobné projekty v konečnom dôsledku vyžadujú kompromisy. Bude teraz úlohou odborníkov, aby z prednesených názorov zakomponovali do návrhu tie, ktoré získali súhlas väčšiny a sfinalizovali návrh do podoby, ktorú bude možné realizovať.
Pozitívnym signálom je jednoznačná snaha obyvateľov prispieť k udržiavaniu sviežej zelene svojpomocným polievaním. Veď bez podobného spoločenského záujmu a „verejnej ochrany“ by mnohé projekty mohli veľmi rýchlo schátrať.

Jana Škutková
Ľutujeme, ale vybraný album sa už v databáze nenachádza.


Posledná aktualizácia: 22.03.2013 10:49
Hore
Hore
Hore