Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Pod pagaštanmi na Sadovej bude rušno

10.07.2013 - V hustejšie zastavaných štvrtiach znamená pre ľudí veľa aj malá zelená oáza.  Ako parčík na Sadovej – nik tento obdĺžnik medzi domami nenazve parkom, veď má len tritisíc metrov štvorcových, no obyvateľom z okolia na ňom záleží.  A bude ešte viac, lebo ho čaká obnova, celková revitalizácia. Podarilo sa dosiahnuť, že mesto zverilo pozemok do správy mestskej časti, a tak sa už možno zhovárať o jeho budúcej podobe.  Najmä keď sa našlo aj to, čo zvyčajne chýba: „Našli sme sponzora, ktorý zaplatil projektovú dokumentáciu a ponúkol ďalšie investície v celkovej hodnote 30 tisíc eur,“ vraví starosta Rudolf Kusý. „Takže s prácami môžeme začať už túto jeseň.“
Dendrologický prieskum starších pagaštanov konských nedopadol, žiaľ, priaznivo. Jedenásť  stromov z dvadsiatich dvoch odporučila odborná znalkyňa vyrúbať – to sa plánuje v zime - a na jar potom nahradiť mladými. Alebo sa budú vymieňať po etapách.
V polovici júna sa priamo v parku stretli architekti a predstavitelia samosprávy s miestnymi obyvateľmi, pozrieť sa, ako by parčík mohol vyzerať v budúcnosti. Ing. arch. Vladimír Sekera a Ing. arch. Monika Stábová, autori architektonickej štúdie, ochotne ukazovali na tabuli s vizualizáciami, kde čo bude – ako sa dnešný kruhový záhon s tulipánmi opäť zmení na fontánu, kadiaľ sa bude dať prejsť naprieč parkom a kde budú stáť lavičky. Najmä kvôli nim navrhli prerušiť trávnatú plochu lemovanú stromoradím na dvoch miestach spevnenými plochami so zámkovou dlažbou. Lebo lavičiek bude viac než dnes, a to aj oproti sebe, aby ľudia mohli vzájomne komunikovať. Novinkou budú stromčeky v troch hlbokých „kvetináčoch“ z pohľadového betónu - vytvoria aspoň čiastočnú izolačnú bariéru proti náporu decibelov z rušnej Vajnorskej ulice.
Navrhnutá fontána netradičného vzhľadu sa prítomným páčila - napriek tomu, že nebude striekať. „Pri všetkých prvkoch v parku sme hľadali kompromisy so zreteľom na ich rozmery, pevnosť, odolnosť i nákladnosť - na fontáne je to najzreteľnejšie,“ povedala architektka Stábová. „Je k nej problematický prístup cez balvany, nie je čo upchávať (vandali budú sklamaní), lebo ide o šikmý kamenný blok, po ktorom voda steká – a tá sa bude čistiť chemicky, takže na umývanie nebude vhodná.“
Živšie sa diskutovalo o stojiskách s kontajnermi na odpad a o venčisku pre psy. Štúdia obsahuje návrh na kryté oplotenie dnešnej „hradby kontajnerov“, ktoré ľudia zväčša nechcú mať vo dvoroch svojich obytných blokov. Popínavá zeleň pohľad na plot „zmäkčí“ a skultúrni. Venčisko pre psy - takisto oplotené – napodiv takmer dospelo k všeobecnej dohode, takže sa zrejme dočká realizácie. Sčasti bude pokryté štrkom, aby sa v ňom ľahšie udžiavala čistota. Padol dokonca návrh opatriť do venčiska umelý „pätník“, aby psy mali kde dvíhať zadné labky...
V štúdiii bolo potrebné myslieť aj na ekonomickosť realizácie. Aby sa náklady vošli do sponzorského príspevku. Architekti navrhli napríklad opätovné využitie rozobratej zámkovej dlažby pri rade pagaštanov, ktorý parčík spája s detským ihriskom.
Na rozdiel od veľkých investícií môže zelená oáza na Sadovej získať prívetivejšiu a krajšiu tvár už začiatkom budúceho leta.

Viera Vojtková

(Hlas Nového Mesta, júl-august 2013)



Posledná aktualizácia: 15.11.2013 12:41
Hore
Hore
Hore