Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Predseda žiackeho parlamentu: Dospelí berú naše pripomienky vážne

Predseda žiackeho parlamentu: Dospelí berú naše pripomienky vážne
03.05.2013 - Sú vo veku tínedžerov, ale na veci, ktoré sa dejú okolo nich, majú jasný názor. A keď je to potrebné, vedia ho aj nahlas vysloviť. Už takmer rok aj pol funguje v našej mestskej časti žiacky parlament, zložený zo zástupcov všetkých novomestských základných škôl. Okrem spoznávania života v Novom Meste riešia na svojich stretnutiach aj témy, ktoré sa týkajú samých žiakov. Viac nám o tom v rozhovore porozprával predseda žiackeho parlamentu Nového Mesta RENÉ SCHLEIFER, deviatak zo ZŠ Kalinčiakova.

V septembri 2011 zasadal žiacky parlament prvý raz. Čo všetko ste stihli už absolvovať?
- Bolo toho veľa. Hneď na prvom zasadaní sme sa stretli s pánom starostom, navštívili sme historickú budovu Konskej železnice, boli sme v knižnici. Stretli sme sa s viacerými zaujímavými ľuďmi, ktorí nás oboznámili napríklad s fungovaním matriky, s metodičkou sme sa zhovárali o stravovaní na školách a podobne. A riešili sme aj problémy, ktoré sa týkajú našich škôl.

Hneď na úvodnom stretnutí hovorili zástupcovia jednotlivých škôl otvorene aj o tom, čo by ich školy potrebovali, čo im chýba. Cítite, že sa veci odvtedy zmenili k lepšiemu?
- Čo sa týka napríklad mojej školy, myslím, že sa zmenilo veľa vecí. Predovšetkým máme nové okná, nové učebné prostriedky.
Poznáte názory a potreby novomestských žiakov. Aká téma medzi nimi momentálne rezonuje najviac?
- Veľa sa hovorí napríklad o školskej strave. Aj o tejto téme sme diskutovali na našich stretnutiach. A mám informácie, že naše postrehy sa aj riešili. Urobili sa kontroly, školské jedálne boli upozornené na to, čo sa žiakom páči a čo nie.
Takže sa zdá, že dospelí vás berú ako skutočných partnerov a sú ochotní vám načúvať.
- Je dobré, že naše slová berú vážne. Ak sa aj nedajú niektoré veci vyriešiť hneď, máme prísľub, že v budúcnosti sa na to bude určite pamätať.
Ak by si mal tú moc a mohol by si hneď niečo zmeniť v prospech žiakov a škôl, čo by to bolo?
- Zaujímavá otázka. Možno by som navrhol zrušiť pár predmetov, napríklad chémiu, možno biológiu. Mnohí ich považujú za príliš odborné, kto sa im chce venovať, nech si ich vyberie na strednej škole. A namiesto učebníc – pretože zaberajú veľa miesta a stoja aj veľa peňazí – by som nakúpil čítačky alebo tablety a „natiahol“ by som obsah učebníc do nich. Takto to funguje na našej škole napríklad na ruštine, v notebookoch, ktoré používame na vyučovaní ruského jazyka, máme načítané učebnice. Je to tak lepšie. A, samozrejme, ďalej by som skvalitňoval a rozširoval športoviská pre mladých. V školskom stravovaní by som skúsil zaviesť desiatu, namiesto bufetov.
Spomínal si, že sa učíš ruštinu. Prečo práve tento jazyk, veď momentálne viac „letí“ angličtina a nemčina?
- Ruštinu som si vybral ako druhý cudzí jazyk. Urobili tak aj ďalší spolužiaci. Rusko má podľa mňa budúcnosť, je to veľká a bohatá krajina.
Neláka ťa po tejto skúsenosti v žiackom parlamente, cez ktorý sa snažíte meniť veci k lepšiemu, vyskúšať si raz aj prácu v naozajstnej politike? Napríklad v samospráve Nového Mesta?
- Politika? Keď som bol menší, zvykol som o sebe hovoriť, že som prezident. :-) Možno v budúcnosti, keď budem starší, budem nad tým uvažovať.
Si vo veku, keď sa mladí rozhodujú, aké povolanie by chceli mať. Ako je to s tebou?
-
Chcel by som skúsiť spevácku kariéru. Blízke mi je aj herectvo. Som skôr všestrannejší. Chystám sa na konzervatórium, na hudobno-dramatický odbor. Venujem sa aj športu, hrám futbal, tenis. Ale umenie má prednosť.
Tvoje umelecké vlohy si predviedol okrem iného na súťaži Miss & Boy Nového Mesta, kde si vlani skončil na 2. mieste. Neuvidíme ťa aj na nejakej celoslovenskej talentovej súťaži, cez ktoré sa mladí za veľkého záujmu médií snažia presadiť a „predať“ svoj talent?
- Myslíte SuperStar? Táto cesta mi nevonia. Chcel by som sa presadiť inak, vlastnou tvorbou. Sám si skladám hudbu a píšem aj texty.

Zhováral sa Ján Borčin

(Hlas Nového Mesta, máj 2013) 


Posledná aktualizácia: 03.05.2013 13:40
Hore
Hore
Hore