Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Zub času verzus nové riešenia pre lesopark

Zub času verzus nové riešenia pre lesopark
03.05.2013 - Bratislavský lesopark je cieľom čoraz väčšieho počtu ľudí, ktorí sem z ruchu mesta prichádzajú za oddychom a relaxom. Celé rodiny tu trávia v prírode neraz aj celý deň. Zub času však neobišiel ani Železnú studničku a viaceré objekty návštevníkom už ani zďaleka neposkytujú taký komfort, ako v minulosti.
O revitalizácii tejto obľúbenej lokality sa diskutuje už dlhšie. Zdá sa však, že veci by sa mohli pohnúť – ešte vlani vznikla na základe iniciatívy poslanca mestského a novomestského zastupiteľstva Libora Gašpierika pracovná komisia zložená zo zástupcov hlavného mesta, mestských poslancov, zástupcov mestskej časti Nové Mesto, mestských lesov a mestskej polície. „Spojil nás záujem nájsť nové riešenia pre lesopark, aby jeho vybavenosť zodpovedala požiadavkám modernej doby. Myslím, že sa nám podarilo ponúknuť riešenia zaujímavé pre návštevníkov lesoparku, ktoré súčasne rešpektujú vysoký stupeň ochrany prírody v tejto lokalite,“ skonštatoval Libor Gašpierik.
Výsledkom pracovnej komisie bola správa, ktorá hlavnému mestu navrhla revitalizáciu konkrétnych oblastí lesoparku. Mestské zastupiteľstvo navrhnuté zámery koncom februára tohto roka schválilo.

Čo s Rotundou?
Nominant Nového Mesta v komisii, poslanec miestneho zastupiteľstva Otto Novitzký sa problematikou Hornej Mlynskej doliny zaoberá už vyše desať rokov. „Vedenie Nového Mesta pravidelne organizuje stretnutia s predstaviteľmi magistrátu, ochranárov a majiteľov nehnuteľností. Cieľom je nasmerovať spoločné myšlienky ku koncepčnému riešeniu. Tým má byť autentické harmonické prírodné prostredie s možnosťou relaxačných či športových aktivít a kultivovaného občerstvenia pre obyvateľov nielen našej mestskej časti,“ povedal pre Hlas Nového Mesta.
Ako dodal, je potrebné zlikvidovať torzá bývalých zariadení (Rybárska reštaurácia, Snežienka) a nájsť novú náplň pre existujúce areály (napr. Sanatórium, areál bufetov). Poslanec Novitzký preto apeluje: „Úzke profesionálne, osobné záujmy (predvolebná kampaň...), či alibizmus pri rozhodovaní nesmú mať prevahu nad rozumným a verejnoprospešným riešením.“
Areál bufetov na Železnej studničke je v súčasnosti opustený, bez nájomcu, chátra a čelí vandalom. Stravovacie možnosti sú tu tak prakticky nulové. Jeden z ťažiskových bodov, ktorý pracovná skupina riešila, smeroval preto práve sem. Zámer, ktorý na návrh komisie schválilo mestské zastupiteľstvo, hovorí o vybudovaní areálu reštaurácie v lokalite Železná studnička - Rotunda.
Víťaz vzíde z obchodnej verejnej súťaže. Reštaurácia s terasou by mala poskytnúť priestor maximálne pre 50 až 80 návštevníkov. Súčasťou areálu by mal byť aj bufet s drevenými stolmi, detské ihrisko, pódium, verejné sprchy a toalety s bezbariérovým prístupom a miestnosť pre mamičky s bábätkami. Ďalšia z podmienok súťaže požaduje, aby investor zachoval pôvodnú sakrálnu stavbu Rotundy.

Otáznik nad parkovaním
Problémom, ktorý stále rozdeľuje odbornú aj laickú verejnosť, je parkovanie. Parkovisko na Partizánskej lúke má dnes kapacitu 124 miest, a tie sú zväčša beznádejne obsadené. Pracovná komisia prišla s návrhom nového riešenia parkovania v tejto lokalite – podľa schváleného zámeru by na mieste súčasného parkoviska mohlo vzniknúť nové, viacpodlažné. Počet miest by tak stúpol zhruba na 300. Investor však bude musieť dodržať prísne podmienky, bez nových zásahov do chráneného prírodného prostredia.
Námestníčka primátora Bratislavy Petra Nagyová - Džerengová pripomína, že zastupiteľstvo schválilo zatiaľ len zámer, nie vypísanie súťaže na spomínané projekty. „Momentálne odborní pracovníci magistrátu pripravujú návrh investičného zámeru parkovacieho domu, ktorý pôjde na posúdenie príslušným štátnym a odborným inštitúciám. Ide o jeho posúdenie v zmysle platných predpisov pre danú oblasť, či a za akých podmienok je možné postaviť ho v danej lokalite,“ povedala pre Hlas Nového Mesta. V prípade, že sa inštitúcie vyjadria kladne, predloží hlavné mesto zámer na verejnú diskusiu.
Dopravné vzťahy v doline a kapacitu parkovania je nutné vyriešiť, upozorňuje Otto Novitzký. „Parkovisko je dnes za chvíľu plné. Máme občanov, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu využiť verejnú dopravu, pričom aj MHD má svoje rezervy.“
Budúcnosť Železnej studničky bude jasnejšia aj po spracovaní územnoplánovacej dokumentácie, ktorú chystá mestská časť Nové Mesto. „V nej bude zadefinované funkčné využitie jednotlivých lokalít v súlade s územným plánom mesta, s pozitívnym ekologickým dosahom a organickým zapojením do prírodného prostredia, ktoré bude naplno rešpektovať jeho nezameniteľný charakter,“ dodáva Otto Novitzký.

Ján Borčin

(Hlas Nového Mesta, máj 2013) 


Posledná aktualizácia: 03.05.2013 13:56
Hore
Hore
Hore